Ciabatta Bertineta

Ciabatta Bertineta11 Ciabatta Bertineta2 Ciabatta Bertineta3 Ciabatta Bertineta4

Przepis z cyklu „Wypiekanie na śniadanie”. Bardzo miękkie, elastyczne wnętrze, do tego chrupiąca skórka. Na niedzielne, leniwe śniadanie jak znalazł ;) Należy ok 24 godziny wcześniej wymieszać składniki na bigę, aby z niej wykonać ciasto właściwe. Ciasto jest dosyć klejące, dlatego polecam obejrzeć filmik pokazujący wyrabianie ciasta wg Bertineta, który mi bardzo pomógł.

Miłej niedzieli :)

Źródło: Piekarnika Tatter

 

Składniki na bigę:

350 g mąki ciabatta (pół na pół tortowa (typ 450) z chlebową (typ 650))
180 g wody
2 g świeżych drożdży

Wymieszać dobrze, zakryć szczelnie i zostawić w ciepłym miejscu (24 stopni C) na 17-24 godzin.

 

Składniki na ciasto właściwe:

450 g maki ciabatta (tortowej z chlebowa 1:1)
10 g świeżych drożdży
cała biga
360 g wody
15 g soli
50 g oliwy z oliwek

Dodatkowa oliwa, mąka do sypania, semolina durum do posypania łopaty

Do miski wsypać mąkę, zanurzyć w niej dłonie i omączonymi rozkruszyć  drożdże na małe kawałeczki, wymieszać z mąką. Dodać całą bigę, wodę, olej i sól. Całość dokładnie wymieszać. Ciasto wyjąć na stół i wyrabiać metodą Bertineta ok. 8 minut.

Miskę wysmarować oliwą i włożyć do niej gotowe ciasto i zostawić je na 1 ½ godziny w temp. 24 C (temperatura piekarnika z włączoną żarówką). Stół posypać mąką i wyjąć wyrośnięte ciasto, wierzch posypać mąką. Uciskając delikatnie palcami nadać ciastu kształt prostokąta. Następnie pociąć ciasto na małe kwadraty, ułożyć ciabatty na blaszy wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć i zostawić na 60 minut.

Włożyć do piekarnika nagrzanego do 250 stopni, po włożeniu chlebków do pieca zmniejszyć temperaturę do 220 stopni i piec 20 minut. Studzić na kratce.

Smacznego!

Ciabatta Bertineta5

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>